• Uwaga! Zbiórka elektrośmieci!

• Zbiórka elektrośmieci odbędzie się 1 marca 2023 r. od 7.00 do 9.00 na placu szkolnym. Wszystkich zainteresowanych pozbyciem się elektrośmieci zapraszamy w tym dniu do naszej szkoły.

• XII Miejskie Dyktando dla Dzieci i Młodzieży w Tarnobrzegu

• 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji nasi uczniowie wzięli udział w zmaganiach ortograficznych, które miały miejsce w Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu.

To nie było łatwe dyktando, o czym świadczy poniższy fragment:

„Ani chybi histeryk!” - żachnął się aszchabadzki medyk, aplikując relanium w obnażony pośladek Jędrzeja. [-Ani chybi histeryk – żachnął się (...)] Po morfologii, tomografii i encefalografii, osłuchawszy go na wskroś i na wspak, na przemian, na skos i na opak, wydano ostateczną epikryzę: postępująca hipochondria i omamy hipnagogiczne – skutek bliskiego spotkania z bachantkami i Bachusem. Ot, metryka.

I chociaż nasi reprezentanci: Kasia, Julia, Oliwia i Maciek, nie zdobyli I miejsca, to i tak gratulujemy im odwagi.

Szczegółowa relacja z tego wydarzenia oraz tekst dyktanda znajduje się na stronie Echa Dnia.

• Święto Patrona Szkoły

• Nie głaskało mnie życie po głowie,

Nie pijałem ptasiego mleka –

No i dobrze, no i na zdrowie:

Tak wyrasta się na człowieka.

Te słowa Władysława Broniewskiego doskonale pasują do Patrona naszej szkoły - Wincentego Buczka.

Życie nie rozpieszczało W. Buczka: przeżył I i II wojnę światową, niewolę austriacką, aresztowanie gestapo, powstanie warszawskie. Mimo tych trudnych doświadczeń nie zaprzestawał działalności oświatowej.

Z jego inicjatywy społeczeństwo Sobowa rozpoczęło budowę szkoły powszechnej, która została oddana do użytku w 1930 roku.

W listopadzie 1961 r. Szkoła Podstawowa w Sobowie została nazwana imieniem Wincentego Buczka.

• WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI

• Nasza szkoła przystąpiła do projektu ''Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci''.

Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Zbiórka dotyczy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt komputerowy np. monitory, drukarki, komputery, sprzęt gospodarstwa domowego - wszystko co jest na prąd lub na baterie np. żelazka, odkurzacze, pralki, kuchenki, zużyte baterie, itp.) Zużyty sprzęt należy przynosić do naszej szkoły. Dokładny termin zostanie podany w przyszłym tygodniu. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w akcji.

• Zadbaj o dobrostan cyfrowy swój oraz najbliższych!

• Czym jest FOMO, quishing, bańka informacyjna, malware i cyfrowy ślad? Jak utworzyć silne hasło, dlaczego warto korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego i programu antywirusowego?

Sięgnijcie po „ABC cyberbezpieczeństwa” i dowiedzcie się więcej o świecie internetu! Publikacja powstała w ramach projektu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna.

„ABC cyberbezpieczeństwa” został przygotowany w taki sposób, aby każdy, bez względu na wiek, zawód czy też stopień korzystania z internetowego świata, mógł zrozumieć i bronić się przed cyberzagrożeniem, a także zadbać o dobrostan cyfrowy swój oraz najbliższych.

Poradnik „ABC Cyberbezpieczeństwa” dostępny jest na bezpłatnej platformie e-learningowej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej pod linkiem: ABC Cyberbezpieczeństwa.

• Spotkanie profilaktyczne dla rodziców na temat narkotyków

• W dniu 01.02.2023 r. w naszej szkole gościliśmy st. asp. Stanisława Cibę – specjalistę Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Policjant przeprowadził prelekcję na temat narkotyków skierowaną do rodziców i opiekunów naszych uczniów.

Funkcjonariusz umożliwił rodzicom w praktyce zapoznanie z substancjami psychoaktywnymi, narkotykami oraz przedmiotami służącymi do ich zażywania, przechowywania i ukrywania. Do tego celu użył specjalistycznej walizki profilaktycznej.

Policjant omówił zagrożenia związane nie tylko z uzależnieniem, ale także sposoby pozyskiwania i dystrybucji środków odurzających za pośrednictwem Internetu. Zwrócił też zebranym uwagę na wysoką wiedzę młodych ludzi na ten temat. Poruszył również zagadnienia odnoszące się do odpowiedzialności karnej nieletnich, a także konsekwencji prawnych wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Bardzo dziękujemy prelegentowi za przekazanie dużej dawki praktycznej wiedzy, a rodzicom, którzy uczestniczyli w wykładzie za przybycie i aktywną postawę.

Zajęcia z przedstawicielami Policji są działaniem realizowanym w ramach Programu wychowawczo- profilaktycznego Szkoły Podstawowej nr 11 w Tarnobrzegu.

Dziękujemy.