• Mamy Mistrza Ortografii!!!

• Już po raz XIII odbyło się Miejskie Dyktando dla Dzieci i Młodzieży organizowane przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Tarnobrzegu pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega.

Dyktando organizowane jest nieprzypadkowo 21 lutego. To właśnie tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice: Ania Czaja, Zuzia Stypka, Ania Kuchta i Kasia Wilk. Tekst, jak zawsze, był niezwykle trudny. Tym bardziej cieszymy się, że Ania Czaja z kl. V zdobyła tytuł Mistrza Ortografii w swojej kategorii wiekowej. Do konkursu dziewczęta przygotowywały się z p. Małgorzatą Chruściel.

Serdecznie gratulujemy!!

A oto fragment tekstu, który pisali uczestnicy zmagań ortograficznych:

Kompletnego instruktażu, jak sunąć po wybiegu, udzieliła jej nazajutrz chełpliwa quasi-patronka o manierach ultra-Angielki, będąca pół-Tatarką z Kielecczyzny. Wkrótce Hortensja wraz z hordą rozentuzjazmowanych dziewoi, odzianych w mini- i midispódnice, znalazły się w świetle reflektorów.
            I choć modelki spodziewały się blichtru, diorów i splendorów, to królowała ludowszczyzna.

Więcej informacji o konkursie, zdjęcia, wyniki i cały tekst dyktanda znajduje się na stronie Echa Dnia.

• 21 lutego – Dzień Języka Ojczystego

• Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzimy go od 2000 r.  Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

• Święto Patrona Szkoły

• Nie głaskało mnie życie po głowie,

Nie pijałem ptasiego mleka –

No i dobrze, no i na zdrowie:

Tak wyrasta się na człowieka.

Te słowa Władysława Broniewskiego doskonale pasują do Patrona naszej szkoły - Wincentego Buczka.

Życie nie rozpieszczało W. Buczka: przeżył I i II wojnę światową, niewolę austriacką, aresztowanie gestapo, powstanie warszawskie. Mimo tych trudnych doświadczeń nie zaprzestawał działalności oświatowej.

Z jego inicjatywy społeczeństwo Sobowa rozpoczęło budowę szkoły powszechnej, która została oddana do użytku w 1930 roku.

W listopadzie 1961 r. Szkoła Podstawowa w Sobowie została nazwana imieniem Wincentego Buczka.